Самостійна робота 9

Інструкція до самостійної роботи № 9

Тема:  Характеристики оптичних дисків і дисководів DVD

 

Студенти  повинні знати:

  • правила зберігання, записування і зчитування даних;
  • структуру даних на оптичному диску;
  • характеристики оптичних дисків та дисководів;
  • основні параметри приводів.

 

Студенти  повинні вміти:

  • проводити дослідження роботи накопичувачів на оптичних дисках;
  • проводити підключення оптичного приводу до комп’ютера;
  • використовувати програмне забезпечення для запису інформації на оптичний диск;
  • використовувати оптичні дисководи.

 

План

   1. Рекомендована література:

  1. Борзенко А.Е. IBM PC: Устройство, ремонт, модернизация. – М.: ТОО Фирма «Компьютер Пресс», 1995. – 298 с.: ил.  
  2. Злобін Г.Г., Рикалюк Р.Є. Архітектура та апаратне забезпечення ПЕОМ. – К: Каравела, 2006.– с.237-244
  3. Кравчук С.О., Шохін В. О. Основи комп’ютерної техніки. –К: Каравела, 2005.– с.133-147

    2. Завдання до самостійної роботи

  1. Опрацювати рекомендовану літературу.
  2. Ознайомитися з теоретичним матеріалом.
  3. Надати відповіді на питання згідно вимог.

Питання:

1.Чим відрізняються диски DVD від дисків CD?

2.Які основні блоки входять до складу оптичного приводу?

3.Яким чином здійснюється запис інформації на оптичний диск DVD -R?

4. Яким чином здійснюється запис інформації на оптичний диск DVD -RW?

5.Яким чином здійснюється читання інформації з оптичного диска DVD?

6. Надайте інформацію об історії створення DVD?

7. Які поверхні DVD вам відомі? Охарактеризуйте кожну з них.

8. Охарактеризуйте нову технологію Blu-ray.

 

Теоретичний матеріал

Історія DVD

Стандарт DVD створювався трохи дивно. Протягом 1995 року два конкуруючі стандарти CD-ROM великої ємності почали боротьбу за ринок майбутнього. Стандарт Multimedia CD був представлений компаніями Sony і Philips, а конкуруючий стандарт Super Density (SD) –компаніями Toshiba, Time Wamer і деякими іншими. Якби обоє цих стандарту вийшли на ринок у

первозданному виді, то споживачі, а також виробники програмного забезпечення виявилися б у скрутному положенні: який з них вибрати?  Щоб уникнути цього, кілька організацій, включаючи Hollywood Video Disc Advisory Group

і Computer Industry Technical Working Group, об'єдналися і зажадали створити єдиний стандарт, відмовивши підтримувати обоє стандарту-конкурента. Це спонукало групи розроблювачів у вересні 1995 року створити єдиний новий стандарт CD-ROM великої ємності. Новий стандарт був названий DVD і сполучав у собі елементи своїх попередників, тобто в його особі був отриманий

уніфікований стандарт як для комп'ютерних технологій, так і для індустрії відео.

Спочатку DVD розшифровували як цифровий відеодиск (Digital Video Disc), але пізніше перейменували в цифровий універсальний диск (Digital Versatile Disc).

Специфікації DVD У відповідності зі стандартом DVD-диск є однобічним, одношаровим і містить 4,7 Гбайт інформації. Новий диск має такий же діаметр, як сучасні компакт-диски, однак він у два рази тонше (0,6 мм). Застосовуючи стиск по стандарті MPEG-2, на новому диску можна розмістити 135 хвилин відео - повнометражний полноэкранный фільм з повною кількістю кадрів, із трьома

каналами якісного звуку і чотирма каналами субтитрів. Значення ємності диска не випадково: стандарт створювався під егідою киноиндустрии, що давно шукала недорогу і надійну заміну відеокасетам. У нагромаджувачі DVD використовується лазер з меншою довжиною хвилі, що дозволяє зчитувати більш короткі штрихи.

Спочатку DVD розшифровували як цифровий відеодиск (Digital Video Disc), але пізніше перейменували в цифровий універсальний диск (Digital Versatile Disc).

Поверхні DVD

Більшість дисків DVD мають ємність 4.7GB.Застосування схем подвоєння щільності і їхніх  комбінувань, дозволяє мати диски більшої ємності: від 8.5Gb і 9,4Gb до 17Gb. Існують наступні структурнітипи DVD:

Single Side/Single Layer

(однобічний/одношаровий): це найпростіша структура DVD диска. На такому диску можна розмістити до 4.7 Гб даних. До речі, ця ємність у 7 разів більше ємності звичайного звукового CD і CD-ROM диска.

Single Side/Dual

Layer (однобічний/двошаровий): цей тип дисків має два шари даних, один із яких напівпрозорий. Обидва шари зчитуються з однієї сторони і на такому диску можна розмістити 8.5 Гб даних, тобто на 3.5 Гб більше, ніж на одношаровому однобічному диску.

 

Double Side/Single Layer (двосторонній/однослівний): на такому диску міститься 9.4 Гб даних (по 4.7 Гб на кожній стороні). Неважко помітити, що ємність такого диска вдвічі більше однобічного/одношарового DVD диска. Тим часом, через те, що дані розташовуються з двох сторін, прийдеться перевертати диск або використовувати пристрій, що може прочитати дані по обидва боки диска самостійно.

 

 

 

Double Side/Double Layer

(двосторонній/двошаровий): структура цього диска забезпечує можливість розмістити на ньому до 17 Гб даних (по 8.5 Гб на кожній стороні). Дев'ять компаній, що лідирують у розробці нових поколінь DVD  технологій - Hitachi, LG Electronics, Matsushita Electric, Pioneer Corporation, Royal Philips Electronics, Samsung Electronics, Sharp Corporation, Sony і Thomson Multimedia анонсували новий формат запису оптичних дисків для запису відео і його базовими специфікаціями. Новий формат названий "Blu-ray Disc", назва технології дана по довжині  випромінювання лазера - blue-violet (голубой/фіолетовий діапазон), що буде застосовуватися при роботі з новими дисками.

Нові диски стандарту Blu-ray Disc, як і нинішні CD/DVD носії, як і раніше будуть мати діаметр 12.  Диски Blu-ray дозволять записати на кожний до 50 Гб даних на одну сторону. Як приклад - Фірма Toshiba представила новинку: двосторонній DVD ємністю 110 Гб. Toshiba затверджує, що змогла домогтися такої великої ємності завдяки застосуванню, по-перше, короткохвильового (синього) лазера, по-друге, використовуючи подвійний записуваний шар. Нагромаджувачі DVD цілком сумісні з попередніми стандартами, можуть зчитувати дані зі звичайних CD-ROM і програвати аудиодиски.