Лекція 14

Лекція 14

Акустична система комп’ютера. Компоненти звукової системи.

Приймачі FM- та TV- сигналів

Вступ

Сучасна система освіти все активніше використовує інформаційні технології і комп'ютерні телекомунікації. Особливо динамічно розвивається система дистанційної освіти, чому сприяє ряд чинників, і перш за все оснащення освітніх установ могутньою комп'ютерною технікою і розвиток співтовариства мереж Інтернет. Лекційно-семінарська форма навчання давно втратила свою ефективність - практика довела, що майже 50% учбового часу витрачається даремно. Вивчаючи зарубіжний досвід, можна виділити наступний важливий аспект: викладач виступає не в ролі розповсюджувача інформації (як це традиційно прийнято), а в ролі консультанта, порадника, іноді навіть колеги навчаного. Це дає деякі позитивні моменти: студенти беруть активну участь в процесі навчання, привчаються мислити самостійно, висувати свої точки зору, моделювати реальні ситуації.

Ще до появи нової інформаційної технології експерти, провівши безліч експериментів, виявили залежність між методом засвоєння матеріалу і здатністю відновити одержані знання якийсь час через. Якщо матеріал був звуковим, то людина запам'ятовувала близько 14 його об'єму. Якщо інформація була представлена візуально близько 13. При комбінуванні дії (зорового і слухового) запам'ятовування підвищувалося до половини, а якщо людина залучалася до активних дій в процесі вивчення, то засвоюваність матеріалу підвищувалося до 75%. Отже, мультимедіа означає об'єднання декількох способів подачі інформації - текст, нерухомі зображення (малюнки і фотографії), рухомі зображення (мультиплікація і відео) і звук (цифровий і MIDI) - в інтерактивний продукт.

Аудіоінформація включає мову, музику, звукові ефекти. Найважливішим питанням при цьому є інформаційний об'єм носія. В порівнянні з аудіо відеоінформація представляється значно великою кількістю використовуваних елементів. Перш за все, сюди входять елементи статичного відеоряду, які можна розділити на дві групи: графіка (мальовані зображення) і фото. До першої групи відносяться різні малюнки, інтер'єри, поверхні, символи в графічному режимі. До другої - фотографії і скануючі зображення.

Динамічний відеоряд практично завжди складається з послідовностей статичних елементів (кадрів). Тут виділяються три типові елементи: звичне відео (близько 24 фото в секунду), квазівідео (6-12 фото в секунду), анімація. Використовування відеоряду у складі мультисреды припускає рішення значно більшого числа проблем, ніж використовування аудіо. Серед них найважливішими є: роздільна здатність екрану і кількість кольорів, а також об'єм інформації. Характерною відмінністю мультимедіа продуктів від інших видів інформаційних ресурсів є помітно більший інформаційний об'єм, тому в даний час основним носієм цих продуктів є оптичний диск CD-ROM стандартною місткістю 640 Мбайт. Для професійних застосувань існує ряд інших пристроїв (CD-Worm, CD-Rewritaeble, DVD і ін.), проте вони мають дуже високу вартість.

Акустична система — пристрій для відтворення звуку, що складається з однієї або кількох динамічних головок, розташованих у корпусі (акустичному оформленні). Акустична система перетворює електричні коливання у звукові. 4-смугова акустична система

Акустична система буває односмуговою (один широкосмуговий випромінювач, наприклад, динамічна голівка) і багатосмуговою (дві й більше голівки, кожна з яких створює звуковий тиск у своїй частотній смузі). Схема будови акустичної системи Схема будови фазоінвертора

Акустична система складається з акустичного оформлення (наприклад, ящика типу фазоінвертор) і вмонтованих у нього випромінюючих голівок (звичайно, динамічних).

Односмугові системи не мали широкого поширення через труднощі створення випромінювача, що однаково добре відтворює сигнали різних частот. Високі інтермодуляційні перекручування при значному ході одного випромінювача викликані ефектом Допплера.

У багатосмугових акустичних системах спектр частот розбивається на кілька діапазонів, що перекриваються між собою за допомогою фільтрів (комбінації резисторів, конденсаторів і індуктивностей). Кожен діапазон подається на свою динамічну голівку, що має найкращі характеристики в цьому діапазоні. У такий спосіб досягається найякісніше відтворення усього сприйманого людиною діапазону звукових частот (20-20000 Гц).

Для персональних комп'ютерів акустичні системи, звичайно, виконуються разом із підсилювачем звукових частот (т.зв. «активні АС») і підключається до системного блоку комп'ютера. Накопичувач CD / DVD - ROM

У наші дні накопичувач CD / DVD - ROM є невід'ємною складовою частиною комп'ютера, так як практично все програмне забезпечення зараз поширюється на компакт-дисках, а окремі програми мультимедіа - на DVD. Дисководи DVD підтримують як звичайні компакт-диски, так і DVD, що робить їх більш універсальними. У сучасних системах вже давно існує можливість завантаження з накопичувачів CD - ROM / DVD - ROM.

Для досягнення бажаного ефекту при використанні CD - ROM рекомендується вибирати накопичувач з інтерфейсом EIDE мінімум 32х або 40х або DVD - ROM зі швидкістю 8х.

Я рекомендував би придбати як CD - RW, так і DVD - ROM. Це поки ще не самі дешеві пристрої, але, отримавши їх, ви відразу відчуєте переваги їх використання: запис власних компакт-дисків, 4,7-17 Гбайт даних на DVD і багато іншого. Ще однією причиною одночасної установки дисковода CD - RW і CD - ROM / DVD є можливість збереження вмісту оптичного диска без необхідності його копіювання на жорсткий диск.

Запис власних компакт-дисків допоможе зберігати дані, витрачаючи мінімум зусиль. Дисководи CD - RW використовуються для запису носіїв як CD - RW (багатократна запис), так і CD - R (одноразова запис). Зверніть увагу, що багато старі дисководи CD - ROM (без напису MulliRead) не підтримують диски CD - RW, у той час як практично всі дисководи для компакт-дисків сумісні зі стандартом CD - R.

Для забезпечення максимальної надійності запису дисків CD - RW необхідна одна з технологій, завдяки якій можна запобігти переповнення буферу. До таких технологій, що усуває можливість неправильного запису (і, отже, псування) дисків відносяться BURN - proof, JustLink або Waste - Proof. Звукова плата й акустичні системи.

Для будь-якого мультимедійного комп'ютера обов'язковими як звукова плата, так і зовнішні гучномовці (акустичні системи). Звукова плата повинна бути сумісна з платою Sound Blaster компанії Creative Labs. Це основна вимога для DOS. У Windows необхідна підтримка API DirectX. Краще всього набувати звукову карту з інтерфейсом PCI (інтерфейс ISA безнадійно застарів). У деяких аудиоадаптером виникають проблеми із старими іграми DOS, проте вони вирішуються за допомогою нових драйверів.

Зустрічаються різноманітні акустичні системи для ПК - від маленьких і непоказних до мрії ентузіастів високоякісного звучання. Багато виробників звукових систем тепер працюють і для ринку персональних комп'ютерів. Ряд систем включають в себе низькочастотний підсилювач і апаратну підтримку стандарту об'ємного звуку Dolby 5.1.

Допоміжні компоненти

Для комплектації системи знадобляться допоміжні компоненти - невеликі деталі, які допоможуть завершити складання.

Тепловідвідні елементи. Більшість сучасних процесорів виділяють багато тепла. Це тепло необхідно відводити, у противному випадку комп'ютер буде працювати нестабільно або взагалі не буде працювати. Існує два типи тепловідвідних елементів: пасивні та активні.

Пасивні тепловідвідні елементи - це шматки металу (звичайно алюмінію), які приєднуються або приклеюються до процесора. Вони виконують роль радіаторів, стаючи додатковими розсіюючими тепло елементами процесора. Рекомендую встановлювати пасивний тепловідвідні елемент, оскільки він не може зламатися. Іноді для поліпшення циркуляції нагрітого повітря між процесором і тепловідводячим елементом, необхідно за допомогою теплопроводящей мастила усунути повітряні зазори. Це призведе до максимально ефективного відведення тепла.

Активні тепловідвідні елементи - це вентилятори. Вони забезпечують більш якісне охолодження, ніж пасивні елементи, але вимагають додаткового живлення і не володіють високою надійністю. У вентиляторах часто використовуються дешеві механізми, тому вони швидко ламаються, що призводить до перегріву процесора і збоїв у системі. Вибираючи активний тепловідвідні елемент, не купуйте дешевих вентиляторів, оскільки вони дуже ненадійні.

Зауваження. Зверніть увагу: нові системні плати типу АТХ сконструйовані таким чином, що встановлений на них блок живлення направляє охолоджуючий потік повітря безпосередньо на процесор. Така вдосконалена конструкція системної плати типу АТХ дозволяє відмовитися від використання яких би то не було вентиляторів, що встановлюються на процесор.

Вентилятора в блоці живлення і на процесорі часто буває недостатньо для охолодження сучасних високопродуктивних систем. Рекомендується набувати системні блоки, оснащені хоча б одним додатковим вентилятором. Зазвичай він вбудований в передню частину блоку, втягує повітря зовні і направляє його на системну плату. Іноді ще один вентилятор розташований біля відсіків для дискових накопичувачів і також призначений для їх охолодження.

Деякі компанії випускають спеціальні плати з вбудованими вентиляторами, що містяться у відсік для накопичувачів. При цьому вентилятори втягують повітря через передню панель і направляють його всередину корпусу. Це непогане рішення для систем, оснащених жорсткими дисками SCSI з частотою обертання 10 000 оборотів і вище, оскільки вони дуже нагріваються. Крім того, існують плати розширення, оснащені вентилятором, видуває повітря назовні через задню панель системного блоку. Чим ближче температура всередині системного блоку до кімнатної, тим краще.

Кабелі. Для під'єднання всіх елементів до комп'ютера знадобиться певна кількість кабелів. Маються на увазі кабелі живлення, кабелі накопичувачів на магнітних дисках, кабелі накопичувачів CD - ROM та багато інших. Найчастіше до здобувається пристроїв додаються кабелі, але іноді їх може і не бути. Ще однією перевагою системної плати АТХ є наявність виведених назовні роз'ємів введення-виведення, що розміщуються на звороті плати. Це дозволяє усунути плутанину з проводами, яка зазвичай спостерігається в більшості систем конструкції Baby - AT.

При складанні системи за допомогою OEM-компонентів (так званої "білої збірки") будьте готові до відсутності потрібних кабелів та документації, тому краще придбати повноцінну "коробочну" версію.

ІІІ Домашнє завдання: конспект, [4] – c.233-263, [3] – c.252-257

ІV Підведення підсумків.